Risk on! Rizikovým aktivům prospívá snižování cen energií a inflace i "lednový efekt"
Na trzích se projevil takzvaný lednový efekt. Nákupy rizikových aktiv podporují očekávání, že inflace bude dále poměrně výrazně klesat, a tedy že centrální banky přestanou zvyšovat úrokové sazby a naopak začnou s jejich snižováním.
Ocenění amerických akcií je proti průměrům mírně zvýšené, po vyloučení cenných papírů největších podniků jsou valuační násobky průměrům ještě blíže.
Situace na energetickém trhu se stabilizuje, ceny energetických komodit jsou sice výrazně vyšší, než byly v uplynulých letech, jsou ale hluboko pod rekordními hodnotami z doby vrcholu energetické krize. To je úleva nejen pro domácnosti, ale i pro firmy.
Valuace evropských bank podle Ronalda Schuberta neodpovídají realitě. Jejich ocenění vůči účetní hodnotě je v řadě případů extrémně nízké. Na pražské burze je pozitivní další pokles úvěrů v selhání u Monety Money Bank, navíc je MONETA atraktivní z hlediska dividendy. Komerční banka je na tom podobně jako MONETA.
Pokud se česká vláda rozhodne získat akcie ČEZ minoritních akcionářů, bude muset podle Ronalda Schuberta nabídnout atraktivní "akviziční" prémii. V opačném případě se rozhoří soudní spory, ve kterých budou minority argumentovat snížením ceny akcií firmy prostřednictvím zavedení tzv. windfall tax a následným odkupem za příliš nízkou cenu.
Nemovitosti jsou podle Ronalda Schuberta sázkou na to, že lidí je čím dál více, zatímco míst k zastavění čím dál méně. Navíc jsou drahé stavební materiály, ve stavebnictví je nedostatek pracovníků.
Za předpokladu, že se budou naplňovat prognózy České národní banky stran inflace, jsou české státní dluhopisy zajímavé, protože lze očekávat pokles sazeb ČNB, pokles výnosů dluhopisů, a tedy růst jejich cen.
K zásadnímu oslabování koruny podle Ronalda Schuberta není důvod. Čím více se bude mluvit o zavedení eura v ČR, tím více podle něj bude navíc koruna posilovat, byť zavedení eura není hudbou blízké budoucnosti.