Šéf Golden Gate: Inflace výrazně vzroste, pro zlato a další drahé kovy příznivé prostředí
Živé rozhovory s tržními experty nejsou již na Investičním webu jen pondělní specialitou. V pátek jsme se spojili se šéfem GOLDEN GATE CZ Pavlem Rybou a probrali jsme vyhlídky drahých kovů pro letošní rok.
CO ZAZNĚLO:
Kvůli oslabování amerického dolaru jsou zisky ze zdražování zlata a stříbra v českých korunách mírně nižší. Zájem Čechů o zlato byl ale ve světle nárůstu zadlužení a problémů v ekonomice loni enormní.
Ryba: Bitcoin a zlato se spíše doplňují, než že by si konkurovaly. Obojí v očích investorů nabízí alternativu nefunkčním fiat penězům. Investoři by měli v případě obav o budoucnost finančního systému v každém případě diverzifikovat.
Zlato prokázalo svůj význam a pozici v uplynulých několika tisících letech, kryptoměny tuto historii nemají. I vládní instituce na zlato v určitém smyslu spoléhají ve svých rezervách, o bitcoinu a spol. zatím neuvažují. Plány na státem (centrálními bankami) zakládané digitální měny ztrácejí atraktivitu státem neregulované alternativy.
Po pandemii koronaviru problémy ekonomiky teprve naplno začnou. Velkým tématem bude inflace, a to i ta spotřebitelská, nejen na trzích aktiv jako po finanční krizi. Lidé začnou naplno utrácet peníze až po krizi. Míra inflace může dosáhnout klidně 6-8 %, přičemž centrální banky budou limitované ve zvyšování sazeb kvůli obrovskému zadlužení vlád.
Ryba: Zlato není barometr obav, největší růsty ceny zlata čekám až po konci koronavirové krize.
Akcie jsou také zajímavé jako "ochrana" peněz před inflací, ale platí to jen do doby, kdy budou sazby nízké. Při růstu sazeb prudce vzroste ocenění akcií.
Ryba: Inflace je již prakticky všudypřítomná. Ekonomové mají pouze klapky na očích a sledují spotřební koš, na základě kterého se vypočítává index spotřebitelských cen. Věřím, že maximálně do dvou let již bude i tato sledovaná inflace výrazně vyšší. Centrální banky nemohou růst cen příliš brzdit, ve hře jsou celé segmenty ekonomiky (hypotéky například).
Platina by měla mít po výrazném poklesu z maxim před finanční krizí i přes oživení v roce 2020 silný růstový potenciál.