Jak připravit nakládanou zeleninu v sladko-kyselé omáčce. Je výborná, vydrží a hodí se k masu
Co s přebytky zeleniny a pár kousky ovoce? Britové na to vyzráli a pěkně všechno naložili do kořeněné sladko-kyselé omáčky. Příprava je velmi rychlá i jednoduchá a v zimě vás tahle směs skvěle zahřeje!
Ingredience na litrovou sklenici (jemnější, ale univerzální verze):
cca 500 g směsi nakrájené zeleniny (květák, cuketa, fazolové lusky, mrkev, cibule, chilli papričky cca 100 g oloupaného ovoce bez jádřinců (podzimní sladká jablka či hrušky) cca 400 ml tekutiny do nálevu (směs vody a octa)
Na „nálev“:
4 lžíce olivového oleje
2 vrchovaté lžíce oblíbeného curry koření
2 lžičky celých hořčičných semínek
2 vrchovaté lžíce hladké mouky
1 stroužek česneku
3 bobkové listy
lžíce drhnutého oregana
250 ml bílého vinného octa
150 ml vody
4 lžíce třtinového cukru
1,5 až 2 lžičky soli (plus 1 lžíce na odležení zeleniny přes noc v ledové vodě)
2 lžičky anglické nebo dijonské hořčice
Postup
Čerstvou zeleninu nakrájejte na malé kousky, aby se jich vešlo víc na vidličku. Cibulku a mrkev na malé kroužky, fazolky na proužky a cuketu na kostičky. Přidejte i chilli papričky a lžíci soli a vše zalijte studenou vodou. Nechte přes noc v lednici. Druhý den si připravte omáčku. Oloupejte jablko a hrušku, vyndejte jádřince a nakrájejte je na malé kousky. Na pánvi rozehřejte olivový olej a na něm opražte karí koření, světlá nebo černá hořčicová semínka, zarestujte trochu hladké mouky. Omáčka má být sladko-kyselá, přilijte tedy nejprve trošku bílého vinného octa – na pánvi se vytvoří jakási karí pasta. Poté dolijte zbytek a také vodu. Samozřejmě nesmí chybět cukr. Přidejte ještě česnek, jablko a hrušku. Všechno promíchejte. A ještě přijde na řadu další koření: bobkový list a oregano. Provařte směs 2–3 minutky, omáčka by měla zhoustnout. Mezitím slijte zeleninu a vsypte ji na pánev. Pokud zelenina vsákne veškerou omáčku, nebojte se přilít trošku vody. Nechte vařit 10–20 minut, dávejte pozor, aby zelenina neztratila křupavost. Nakonec přidejte ještě dvě lžičky hořčice (ideální anglické) a dochuťte solí. Ještě horkou směs plňte do vysterilizovaných (v troubě na 10 minut při teplotě 150 stupňů) sklenic, uzavřete a po vychladnutí uložte do lednice, kde vydrží i několik měsíců. Bude to těžké, ale zkuste ji nechat proležet aspoň měsíc. Koko svou směs zkusila ke grilovanému kuřeti po týdnu a už byla skvělá. Pod videem sepsané ingredience jsou na spíše jemnější verzi piccalilli. Určitě by šlo přidat víc kari koření i chilli, ale tahle verze je univerzální a chutná všem.