Juříčkův mlýn - Příběh statečné rodiny, která se postavila nacistům
9. dubna 20251 681
V Leskovci u Vsetína stál mlýn Jana Juříčka, jenž zde žil se svou manželkou Františkou a dětmi Janem, Františkou a Marií. Před koncem roku 1944 začali mlýn využívat partyzáni z 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky a vzniklo zde odbojové středisko, které propojovalo oblast Javorníků, Vizovicka a Hošťálkovska. Pod mlýnem se nacházel tajný bunkr, který partyzánům sloužil jako skladiště zbraní a materiálu, lazaret i úkryt pro vysílačku. Své cenné věci zde ale uchovávala i mlynářská rodina Juříčkova a Josef Sousedík – vsetínský odbojář, továrník a vynálezce.
Informace o dění v Juříčkově mlýně bohužel nezůstaly gestapu dlouho utajeny. V noci na 3. dubna 1945 usedlost obklíčili příslušníci vsetínského, zlínského a brněnského gestapa. Rodina Juříčkova byla vyvlečena z mlýna a podrobena brutálnímu výslechu. Do okna bunkru Němci vystřelili pancéřovou pěstí a následně proběhla přestřelka s partyzány. Tři z nich zahynuli a dvěma se podařilo z hořícího mlýna jako zázrakem uniknout. Mlynáře Juříčka s manželkou i oběma dcerami Němci zastřelili a jejich těla vhodili do plamenů hořící usedlosti. Nejstarší syn přišel o život v hořícím bunkru. Řádění nacistů přežil ošetřovatel raněných partyzánů Agapitus Oldřich Bláha z vizovického špitálu, kterého nacisté po výslechu odvezli do koncentračního tábora v Mirošově u Plzně.
Dramatické a tragické události, které se zde odehrály, připomínají dodnes trosky zničeného mlýna, památník a zastavení naučné stezky.
Foto: www.jurickuvmlyn.cz