Ploština – všemi zrazená osada chudých pasekářů
23. dubna 2025555
Nikdy nebyla jednoduchým místem pro život. Pár dní před koncem 2. světové války se tu navíc odehrála zvěrstva, která jako noční můra pronásledovala všechny přeživší. Devatenáctý duben 1945, předvečer Hitlerových narozenin – den, kdy hořela Ploština…
Speciální stíhací jednotka „Josef“ pod velením českého Němce Kurta Wernera Tuttera, která byla složena z českých a slovenských Němců a Slováků, měla toho dne za úkol pochytat všechny partyzány a jejich pomocníky v pasekářské oblasti v předhůří Vizovických vrchů. Už po cestě vojáci zatýkali každého, na koho narazili, drancovali, ničili vše, co jim přišlo pod ruku... Osada Ploština pak byla obklíčena tak rychle a překvapivě, že lidé ani nestihli utéct do okolních lesů. Vojáci se svým příchodem okamžitě zahájili výslechy, po nichž začali zapalovat jednotlivé usedlosti. Z deseti chalup zůstaly stát dvě. Uložený rozkaz vojáci svědomitě splnili. Zavraždili třiadvacet mužů a jednu ženu. Partyzán z nich ale nebyl ani jeden. Ploština zmizela z mapy a lidé ještě dlouho po masakru nacházeli na spáleništi zbytky těl nevinných obětí.
Ploština byla zrazena celkem třikrát. Poprvé ji zradili čeští udavači, podruhé partyzáni a potřetí komunistická Státní bezpečnost, která pomohla viníkům uniknout trestu.
Trestné výpravy do osady se zúčastnili čeští konfidenti Oldřich Baťa a František Machů. Nacisty vodili od chalupy k chalupě a nechyběli ani u výslechů. Všechny pasekáře ochotně usvědčovali ze spolupráce s partyzány, která však především spočívala v pouhém poskytnutí úkrytu a obživy. Když po zuby ozbrojená nacistická jednotka následně masakrovala bezbranné vesničany, partyzáni vše jen pozorovali ze zalesněného vrchu Klášťov nad osadou... Vysocí představitelé Československa na vyšetření ploštinské tragédie nikdy neměli skutečný zájem – válečný zločinec Kurt Werner Tutter, rodák z pražského Smíchova, se totiž po válce stal agentem Státní bezpečnosti.
„Nemůže snad být větší absurdity než fakt, že komunistický režim, který postavil boj proti nacismu na piedestal své propagandy a hlasitě vykřikoval do světa své odhodlání potrestat jeho zločiny, kryl a dlouhá léta využíval služeb jednoho z těchto zločinců.“
(z knihy Luďka Navary „Smrt si říká „Tutter. Nacistický vrah ve službách StB“).
Nezapomínejme!
Foto: ČT24