Geniální partie Ding Lirena! Vyrovnáno 2:2
Asi nejsem jediný, kdo je přímo očarován - až magickou - proměnou Ding Lirena. Čtvrtou partii sehrál s nebývalou energií. Obětoval pěšce a pak kvalitu. Ian Nepomniachtchi udělal hrubku, ale byl tomu energickou hrou soupeře "popohnán".
Tento zápas rozhodně nudit nebude. Možná je i dobře, pro fanouška šachu, že Magnus nehraje, protože tento zápas vypadá na ŘEŽBU. To, že "psychicky nalomený" Ding Liren po prvních dvou partií udělá bod a půl a ještě takovým stylem, asi čekal málokdo.
Jsme svědky velkých činů a jen Bůh ví, co nám tento zápas ještě přinese. Ale posuďte sami, stačily pouhé čtyři partie a a událo se toho tolik, jak někdy za celý zápas. Drama pulsuje a bude pulsovat dále. (Rád bych jenom pro čtenáře napsal, že partii analyzuji hned po odehrání.)
Ding Liren zahájil anglickou, tahem 1.c4. Myslel jsem si, že k tomu, dříve či později dojde. Nepo zvolil klasickou výstavbu s 1...Jf6 a 2...e5. Byl jsem zvědavý s čím Ding přijde. Zahrál 4.e3!? a na c3 to vzal "b" pěšcem. Za chvíli vznikla pozice, která tak moc obehrána (na dnešní poměry) není. Nepo převedl jezdce na f4, Ding ho sebral. Upřímně řečeno, moc se mi pozice černého nezdála, protože bílý měl mohutné centrum. Podobné pozice měl moc rád (za centrum) M.M. Botvinnik. Že je Ding zcela v pořádku po mentální stránce, ukázal jeho patnáctý tah. 15.c5!? chce kuráž. Přece jen, bílý obětuje pěšce. Bílý na tento tah ztratil asi 11 minut. Černý měl pěšce, ale bílý si ještě více vylepšil centrum. Jeho pěšci d5 a e5 vypadali opravdu nepříjemně. Nepo pak řešil problém s jezdcem na a5. Převedl ho na b7 a zahrál 23...f6!? Což je samozřejmě dvojsečný tah. Sice jezdec získal krásné pole na d6, ale černé věže se ještě více tísnily pod nadvládou bílých pěšců, konkrétně pěšce e5. Rád bych zde napsal svoji domněnku. Nepovi podobné pozice (silně) nesedí. Má rád živé, taktické pozice a ne podobné blokády, kde mu ještě figury stojí stísněně.
Nevím, zda to byla "náhoda" nebo geniální psychologická taktika Dinga :-) ale Nepo se musel cítit dost nepříjemně. A právě pak přišla hrubá chyba. Někdy to bývá ze špatných pocitů, které "zahýbou" s koncentrací. Nepo zahrál osudný tah 28...Jd4?? ani ne za dvě minuty. Ding Liren samozřejmě zahrál 29.Vxd4! a to mu sebralo zhruba jednu minutu. A to byl, vážení čtenáři, konec. Ding Liren pak soupeře přejel, nedal mu ani jeden, co paprsek, ani foton, šance.
Nic. Nepo se dlouho kroutil, šklebil se, ale už s tím nic nešlo udělat. Zažíval přesně to, co my všichni, když uděláme podobnou hrubku. Nic příjemného to není. Nicméně Nepo vzdal partii s úsměvem a možná i tak chtěl pogratulovat soupeři. Protože Ding Liren sehrál brilantní partii.
Po partii - wow. Co více napsat? Ding nehodil dvě šestky za sebou, ale rovnou čtyři. Tím chci jenom napsat, že toto jsem vůbec nečekal a moje překvapení je obrovské. Protože toto bylo monstrum jménem Ding Liren. Kde je ten chlapík, co se klepe zimou a neví co mu dělá mysl, vypadající spíše na utečence, než vyzyvatele o mistra světa. Smekám před Dingem a raduji se. Protože v tomto zápasu jsem fanoušek dobrého šachu a zatím, na čtyři partie, je to skvělé. Nepo má nyní volný den, aby se oklepal a zatnul. Začíná se znovu od znova. Možná, to možná bych rád podtrhnul, se Nepo nakazil, stejně jako autor těchto řádků myšlenkou, že zápas už je více méně rozhodnut.
Není. Bude ještě pořádná řežba. Ding je zpět, 2:2 (!)
Robert Cvek