Oslabením k vítězství? Ivančuk vs. Anand 1992. Vishy Anand - 2. díl
Šachy se naučil v šesti letech. Když Anand vzpomínal v rozhovoru se Susan Polgárovou na své šachové začátky, tak přiznal, že mu hodně pomohla maminka. Doma sledovali televizní pořad o šachu (!) a zasílali tam řešení soutěžních diagramů. Vítězům zasílali šachové knihy. Malý Vaši vyhrál mnoho a mnoho šachových knih (které určitě horlivě studoval).
Dokonce to zašlo tak daleko, že mu napsali, ať už další řešení neposílá :-) Zajímavá věc je, že se Viši hodně (hlavně) naučil hrát šachy v Manile, kde žil se svými rodiči od roku 1978 až do 80.let. Viši byl zázračné dítě. Již ve 14 letech vyhrál juniorský přebor země se výsledkem 9 bodů z 9 partií(!) V roce 1984 si uhrává IM - mimochodem v té době nejmladší Ind co si uhrává normu IM. Anand již v té době proslul bleskovou rychlostí (nezapomenu jak bílými přejel silného velmistra s potřebou 7 minut(!!) ) V roce 1988, když mu je 18 let, se stává velmistrem. (V té době bylo daleko těžší uhrát GM než v dnešní době).
Viši Anand se vrhá do světového šachu na začátku 90. let. Hraje super turnaje a hraje je skvěle. Jeho síla každým dnem roste. V roce 1993 se kvalifikuje na svůj první kandidátský turnaj. Vrchol brzké kariéry Višiho Ananda je zápas s Garry Kasparovem v roce 1995. Tento zápas - PCA World Chess Championship 1995 - se hraje ve Světovém obchodním centru v New Yorku. Tento zápas si velmi dobře pamatuji. Garry, který jasně dominoval šachové světu, je sevřen drtivým stiskem mladého Inda. Po sérií remíz Viši vyhrává a dostává se do vedení. Nicméně Garry v sobě našel sílu. Začal hrát černými draka (což bylo obrovské překvapení) a zápas nakonec vyhrál 10,5:7,5. Višiho další vrchol kariéry je v roce 1998, kde všechny likviduje v KO systému mistrovství světa FIDE a dostává se do finále. Jak známe historii, sedí proti němu odpočatý Tolja Karpov (nemusel nic hrát, hrál až finále). Vážné partie končí 3:3. Má rozhodovat rapid. Tedy disciplína kde má mladý Viši dominovat. Únava však dokoná hořké dílo a vyhrává (zcela nespravedlivě) Anatoly Karpov. V roce 2000 ale už Viši vítězí a stává se mistrem světa FIDE, kdy KO systémem projde až do finále, kde poráží celkem jasně Alexeje Širova 3,5: 0,5.
V roce 2002 ztrácí svůj titul šampiona FIDE 2002, kde v semifinále prohrává s nevyzpytatelným "čukym" Vasilem Ivančukem. Ten pak zase páchá harakiri s Ruslanem Ponomariovem. V roce 2007 se Viši stává znovu mistrem světa, kdy se hraje MS v šachu formou turnaje. Tento ohromný turnaj se koná v Mexiku a Viši vítězí před druhým Vladimírem Kramnikem a Borisem Gelfandem. Pokud se divíte co to byla za doba, že se hrálo KO systémem a pak turnajem. Tak ano, byl to pěkný chaos. Jsem rád, že je tato doba pryč.
V roce 2008 přichází gigantický střet dvou super gigantů :-) V té době už Garry dostával šachovnicí po hlavě a věnoval se tedy jiným činnostem, než taháním figurek na šachovnici. Nejsilnější hráči byli Anad, Kramnik a Topalov. V roce 2008 byl MS FIDE Anand a MS druhé organizace (PCA?) byl Kramnik. Tento zápas byl zcela klíčový, protože se (konečně!) měl sjednotit šachový svět pod vládou jednoho Krále.
Zápas se hraje v Německém Bonnu (14.-29.října). Vítěz je ten, kdo dříve uhraje 6,5 bodů. Viši svého soupeře drtí v ostré, komplikované hře (ať žije ostrá poloslovanská!). Po desáté partii vede Viši 6:4. Jedenáctou remizuje.
Viši Anand se stává Králem, jediným panovníkem šachového světa. Navíc poráží největšího rivala. Myslím, že toto byl vrcholový okamžik jedinečného génia. Garry byl skoro tak šťastný jako Viši, když po zápasu prohlásil: "Skvělý výsledek pro Ananda a také pro šachy. Viši si titul zasloužil ve všech směrech a jsem za něj šťastný.... "