Zkrocení šachového ďábla
Po šokujícím titulu mistra světa, který pro sebe před zraky šachového světa urval Michail Tal na úkor Michaila Botvinnika, přišla odveta, a šachová pohádka měla jiné pokračování.
Talova prohra v odvetném zápase o rok později byla všeobecným překvapením a předpokládalo se, že za to může jeho odbytá příprava, zdá se ale, že již tehdy začínal mít vážné zdravotní potíže.
Očekával se nový souboj Tal-š, ale už k němu nedošlo, neboť Tal se na dalším turnaji kandidátů zhroutil. Následné vyšetření u něj odhalilo celý komplex chorob zejména trávicího traktu.
Tal se po delším léčení účastnil ještě řady dalších turnajů a zápasů kandidátů, dvakrát se znovu vážně ucházel o nový zápas o titul mistra světa (v roce 1965 podlehl teprve ve finále Spasskému (+1-4=6), v roce 1968 v semifinále Korčnému (+1-2=7). V roce 1988 získal titul mistra světa v bleskovém šachu.
Fenomenální byly jeho výsledky na šachových olympiádách, kde vždy podstatně přispěl k vítězství sovětského mužstva. Šestkrát vyhrál rovněž mistrovství Sovětského svazu. Často se však dostával do problémů se sovětskými šachovými funkcionáři.
Tal miloval šachy a šachy byly jeho život. Hrál vždy naplno a ze všech sil a přesně tak i žil.