Velký průzkum: Proč tajíme, že chodíme k psychologovi
Strach, stud, pocity viny. Ano, lidé i v dnešní době tají, že chodí k psychologovi nebo psychiatrovi. Doufají, že je po cestě k danému odborníkovi nikdo neuvidí, nepotká. Bojí se odsouzení, pohrdání, zesměšnění a mnoha dalších věcí. Se stigmatizací psychologické péče a duševních potíží mám svoji zkušenost, ale toto video je hlavně o vaší zkušenosti. Nejprve jsem svým sledujícím na IG položil otázku, proč by s druhou osobou nesdíleli, že byli u psychologa. Sešla se mi velká spousta odpovědí a já je rozřadil do kategorií. Jaký byl nejčastější důvod? A je horší odsouzení zvenčí, nebo to, jak se člověk za duševní potíže odsoudí sám? A jak z bludného kruhu stigmatu ven? Podívejte se na video a dozvíte se odpovědi.
Na závěr videa jsem zmínil také dva důležité výzkumy, které se uskutečnily na české populaci. V jednom z nich se lidí ptali, jestli by jim vadilo, nebo nevadilo pracovat/přátelit se/bydlet ve společné domácnosti s někým, kdo má duševní onemocnění. Ve videu uvádím pouze výsledky pro varianty „rozhodně" a „spíše vadilo", a pro varianty „rozhodně" a „spíše nevadilo". Jak si ale všimnete, součet těchto variant nedává 100 procent. Ten zbytek totiž tvoří odpovědi „nevím" a „nedokážu odpovědět", kterých byla skoro polovina. Tak to jen pro doplnění a dokreslení.
Také jsem slíbil užitečné kontakty k tomuto tématu. Na destigmatizaci a odbourání bariér pro vyhledání psychologické či psychiatrické pomoci se zaměřují tyto weby:
www.narovinu.net
www.tdz.cz
www.stopstigma.cz
www.vidacentrum.cz
www.blaznis-no-a.cz
A na závěr ještě některé odborné prameny, z nichž jsem ve videu vycházel:
- Dragomirecká, E. & Pour, M. (2018, 15.-17.11.). Stigmatizace lidí s duševním onemocněním a předsudky. 35. konference sociální psychiatrie, Rejhotice, Loučná nad Desnou, Česká republika.
- Evans-Lacko, S., Brohan, E., Mojtabai, R., Thornicroft, G. (2012). Association between public views of mental illness and self-stigma among individuals with mental illness in 14 European countries. Psychological Medicine, 42(8), 1741-1752.
- Mahrová, G. & Venglářová, M. (2008). Sociální práce s lidmi s duševním onemocněním. Praha: Grada.
- Ocisková, M. & Praško, J. (2015). Stigmatizace a sebestigmatizace u psychických poruch. Praha: Grada.
- Pěč, O. (2019). Destigmatizace. Retrieved from https://www.psychiatrie.cz/deni-zdrav....
- Wenigová, B. (2005). Stigma a duševní poruchy. Retrieved from https://www.sanquis.cz/index1.php?lin...
- Winkler, P., Csémy, L., Janoušková, M., Bankovská Motlová, L. (2014). Stigmatizující jednání vůči duševně nemocným v Česku a Anglii: dotazníkové šetření na reprezentativním vzorku populace. Psychiatrie, 18 (2), 54-59.
Díky moc za každé zhlédnutí. Díky za sdílení tohoto videa!
www.instagram.com/kvappa