3 věci, které mohou způsobit kolaps realitního trhu v Praze
Můžeme se v dohledné době těšit na dostupné byty v Praze? Nebo je to jen zbožné přání, které zatím patří do kategorie sci-fi? Odpovědi jsme hledali v tomto díle seriálu Žít Prahu.
Podle některých titulků v médiích se může zdát, že kolaps realitního trhu je tu. Ale skutečnost je přece jen odlišná. Byty v Praze se stále prodávají, i když pomaleji a v některých oblastech za mírně nižší ceny než na jaře. Ceny bytů ale stále zůstávají v závratných výšinách.
Které situace by ale mohly skutečně zapříčinit pád realitního trhu?
Vysoké úrokové sazby hypoték
Pokud by úroky zůstaly v současné podobě ještě několik let, nastane problém. Současné ceny bytů jsou totiž nastavené tak, jako by hypoteční sazba byla stále jen 2 % (namísto současných 6 %). Aby se vyrovnaly náklady na splácení hypoték a trh se opět rozhýbal, ceny nemovitostí by musely klesnout o třetinu.
Nezaměstnanost a stagnující mzdy
V posledních letech nebyla o práci nouze a mzdy pravidelně rostly. Lidé se nebáli kupovat nemovitosti nebo se zadlužovat, protože si byli jisti, že si to mohou dovolit. Co když ale začne propouštění a mzdy budou stagnovat? Pro trh s realitami by to znamenalo výrazný úbytek kupujících. Na druhou stranu by se začal zvyšovat počet prodávajících, kteří svůj byt prodávají z existenčních důvodů.
Prodej bytů zahraničními vlastníky
Není žádným tajemstvím, že mnoho bytů v Praze vlastní Rusové. Pokud by se rozhodli tyto byty prodávat ve větším měřítku, znamenalo by to výrazné zvýšení nabídky bytů. V Praze by se pak mohl opakovat scénář z Karlových Varů, kde obrovská nabídka bytů zapříčinila pokles jejich cen jako nikde jinde v republice.
Jak současný realitní trh (nejen) v Praze vnímáte vy? Myslíte si, že brzy dojde k poklesu cen bytů? Nebo vás napadají ještě další situace, které by mohly realitním trhem otřást?