7 největších chyb při prodeji bytu – tyhle vás stojí majlant
13. srpna 20247 041
Chystáte se prodat byt? Pak se určitě vyhněte 7 nebezpečným chybám, které vás mohou stát miliony. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom v tomto dílu našeho seriálu Žít Prahu.
Které chyby při prodeji bytu patří k nejčastějším a nejdražším?
1. Nevíte, jak je to s daní z prodeje
Víte, že v České republice existuje řada možností osvobození od daně z prodeje nemovitosti? Jednou z nich je i takzvaný časový test. Pokud jej splníte, daň neplatíte. Zkuste proto zvážit, zda prodej neposunout třeba o pár měsíců – vyhnete se nepříjemné daňové povinnosti.
2. Stanovíte příliš nízkou prodejní cenu
Někteří lidé v rámci snahy o co nejrychlejší prodej výrazně podhodnotí cenu svého bytu. A to je škoda. Vyplatí se proto najít kvalitního realitního makléře, který vám stanoví tržní odhad ceny bytu. Možná budete překvapení, kolik za svou nemovitost můžete získat!
3. Trváte na přemrštěné ceně
Obdobně se vám ovšem může vymstít i nadhodnocení prodejní ceny bytu. Předraženou nemovitost nikdo nekoupí, a tak v inzerátech zapadne mezi takzvané ležáky. O ně ovšem příliš velký zájem nebývá, a tak vám nakonec nezbyde nic jiného, než byt prodat dokonce ještě pod cenou…
4. Zbytečně poskytnete slevu
Prakticky každý zájemce o byt se zeptá na slevu – a spousta prodávajících ji poskytne, i když mají správně stanovenou cenu. Přitom pokud by trvali na původní částce, i tak by se byt prodal, protože většina kupujících je připravená původní cenu akceptovat.
5. Vyberete si špatného makléře
Pamatujte, že realitní makléř je mimo jiné i prvním člověkem, se kterým zájemce přijde do kontaktu. Pokud nevzbudí nejlepší dojem, odrazí se to i na dojmu z nemovitosti. Navíc musí být makléř odborníkem ve svém oboru, který vás úspěšně provede celou transakcí a o vše se postará.
6. Zvolíte špatnou úschovu peněz
Úschova peněz je při prodeji bytu nezbytností. V ČR máte na výběr ze tří možností úschovy – u advokáta, v bance nebo u realitní kanceláře. Nejspolehlivější a nejbezpečnější je samozřejmě bankovní úschova, naopak nejrizikovější je ta v realitní kanceláři.
7. Nejste důslední při vyjednávání podmínek prodeje
Shodli jste se s kupujícím na ceně a už chystáte kupní smlouvu. Ovšem ostatním věcem už nevěnujete dostatečnou pozornost. A tak se může například stát, že budete muset ustoupit v termínu, kdy má kupující povinnost byt zaplatit, kdy se má nemovitost předat, nebo kdo hradí náklady na převod bytu.
A co vy? Máte nějaké špatné zkušenosti s prodejem bytu? A poznali jste se v některé z uvedených chyb? Nebo byste ještě nějakou doplnili? Napište nám do komentářů!
00:00 Nejdražší chyby při prodeji bytu
00:53 Neověření si daně z prodeje bytu
01:43 Stanovení nízké prodejní ceny
02:24 Stanovení vysoké prodejní ceny
03:26 Poskytnutí slevy zájemci při férové ceně
04:00 Výběr špatného makléře
04:46 Výběr špatné úschovy
05:30 Nedomluvení se na přesných podmínkách prodeje
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda