Fígly realitních makléřů – na tyhle si dejte pozor
Realitní makléři nemají nejlepší pověst – a i když je ve většině případů zcela nezasloužená, najdou se bohužel i takoví, kteří kvůli podpisu smlouvy udělají cokoli. A často využívají nejrůznější triky, kterými získají a později zneužijí vaši důvěru.
Na které fígly realitních makléřů byste si měli dát pozor, ať už nemovitost prodáváte nebo kupujete?
Fígl č. 1
Prohlížíte inzeráty a najednou vám padne do oka skvělý byt. Zavoláte tedy makléři, který vám ale sdělí, že jej zrovna prodal. Ale že máte štěstí – o kousek dál je podobný, na který se můžete přijít podívat. Vy tedy vyrazíte na prohlídku, byt se vám líbí, makléřem udanou cenu akceptujete a podepíšete rezervační smlouvu. Nemovitost ale nikdy nezískáte…
Byt z původního inzerátu neexistuje, sloužil jen jako návnada. Nemovitost, na niž jste se vydali podívat, makléř nikdy nezastupoval. Rezervační smlouva je tedy pouze dvoustranná – majitele bytu k ničemu nezavazuje. A tak pokud se rozhodne pro jiného zájemce, nemáte šanci nemovitost získat…
Fígl č. 2
Prodáváte nemovitost bez realitní kanceláře a najednou se vám ozve makléř, že má zájemce, kterého by rád přivedl na prohlídku. Vy souhlasíte – každý potenciální kupující je vítán. Makléřův zájemce vyjádří touhu byt koupit a „realiťák“ se nabídne, že se o vše postará a převezme prodej pod svá křídla. To samozřejmě odkýváte. Jenže zájemci se zkomplikuje situace a byt nekoupí…
Ve skutečnosti se o zájemce nikdy nejednalo – makléř prostě toužil vaši nemovitost zastupovat a na prohlídku přivedl svého známého, aby získal vaši důvěru. Což se mu podařilo.
Fígl č. 3
Chcete prodat byt, a tak se potkáte s několika makléři, abyste zjistili, za jakou cenu jej budou nabízet. A vyberete toho, který deklaruje nejvyšší částku. Ovšem ani po týdnech inzerce se neozve žádný zájemce. Makléř začne tlačit na cenu a vy slevíte. A pak znovu. A znovu… Vaše důvěra v „realiťákovy“ schopnosti je na nule a chcete odejít. To vám ale smlouva ještě dlouhé měsíce neumožňuje. Byt se nakonec prodá výrazně pod cenou. Realitní makléř zkrátka částku nadsadil ve snaze vás získat a zavázal si vás nevýhodnou smlouvou.
Bohužel, čím déle byt „leží“ mezi inzeráty, tím rychleji klesá šance, že se prodá za dobrou cenu. Proto si vždy raději ověřte tzv. férovou cenu bytu.
Fígl č. 4
Prodáváte byt a makléř se vás ptá na představu o ceně. Vy mu sdělíte částku a „realiťák“ souhlasí. Dokonce má už i zájemce! Sjedná prohlídku, kupujícímu se byt líbí, vše proběhne hladce, nemovitost je prodaná a vy jste spokojení.
Ovšem ve skutečnosti jste mohli byt prodat za mnohem vyšší cenu! Makléř totiž využil toho, že vaše představa byla nižší než tržní cena a dohodil byt investorovi, se kterým má výhodnou dohodu. Namísto toho, aby stanovil skutečnou tržní cenu nemovitosti, shrábne tučnou provizi. Vždy požadujte po makléři odhad ceny bytu a svou představu si nechte pro sebe.
A co vy? Setkali jste se už s některým z těchto fíglů realitních makléřů? Nebo máte jinou negativní zkušenost? Dejte nám vědět do komentářů!
00:00 Triky realitních makléřů
00:49 Prodej nemovitosti, kterou nezastupují
02:52 Divadlo pro získání bytu do prodeje
04:02 Nevýhodná nejvyšší cena
05:50 Výhodný prodej investorovi
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda