Investiční byty v Praze – jak koupit ten pravý
Investiční byty jsou mezi Čechy velmi oblíbené. I proto jsme se rozhodli věnovat jim tento díl našeho seriálu Žít Prahu. Co byste měli vědět, abyste se při koupi investičního bytu nespálili? Zjistíte ve videu.
Koupit investiční byt v Praze znamená zajistit si do budoucna stálý příjem z jeho pronájmu. Ovšem vybrat takový, který vám přinese maximální zisk, není tak snadné. Co všechno se vyplatí zvážit?
Kde hledat investiční byt
Prvním kritériem je samozřejmě lokalita bytu. V Praze najdete z hlediska investic tři typy lokalit.
- Prestižní stabilizovaná lokalita – oblíbené a výběrové místo, které bude mít stále stejný charakter. V Praze k takovým patří například Vinohrady.
- Navždy levná lokalita – místo, kde se byty kupují (a také pronajímají) za nižší cenu. Typickým příkladem jsou panelová sídliště.
- Rozvojová lokalita – místo, které sice zatím není úplně lukrativní, ale v budoucnu se počítá s jeho výraznou proměnou k lepšímu. Sem patří třeba
Palmovka. Ideální je pořídit si investiční byt ve třetí, tedy rozvojové lokalitě. Tuto nemovitost člověk kupuje na desítky let a díky změnám, kterými tato čtvrť projde, tu ceny bytů porostou nejrychleji v Praze.
Důležitá kritéria
Co dalšího se vyplatí o investičních bytech vědět?
• U investičních bytů platí, že čím menší, tím lepší. Rychleji totiž najdete nájemce a vzhledem k nízké pořizovací ceně bytu za něj také dostanete nejvyšší nájem.
• Zaměřte se na koupi bytu ve vyšším patře, i když se byty v přízemí prodávají levněji. Přízemí s sebou nese řadu nevýhod, navíc za takový byt získáte nižší nájem.
• Nebojte se koupit byt před rekonstrukcí a nechat jej zrekonstruovat. Ovšem nepořizujte si investiční byt v domě před rekonstrukcí – často značí nefunkční společenství vlastníků, což do budoucna znamená nižší hodnotu bytu.
• Investiční byt je dobré pronajímat nevybavený, respektive vybavený jen kuchyňskou linkou, spotřebiči a případně vestavnou skříní. Většina nájemníků touží po vlastním nábytku (případně ho již mají).
Jak hledat investiční byt
U investičních bytů rozhoduje především rychlost. Malé byty za výhodnou cenu bývají totiž v nabídce často jen pár dní či hodin. A tak je důležité kontaktovat realitního makléře co nejdříve. V tom vám pomůže hlídací pes nemovitostí. Vyzkoušet můžete například Visidoo. Pokud nechcete o byt „závodit“, pak se můžete zaměřit na takzvané ležáky a pokusit se u nich usmlouvat cenu.
A co vy? Uvažujete o koupi investičního bytu? Nebo jste si ho již pořídili a máte nějaké další tipy, jak se při koupi nespálit? Dejte nám vědět do komentářů!
00:00 Jak koupit investiční byt
01:36 Lokalita je základ
03:03 Dispozice bytu
03:42 Jak je to s poplatky
04:12 Na patře záleží
04:47 Po rekonstrukci, nebo před?
05:16 Vybavený, nebo nevybavený?
05:53 Kde hledat investiční byty
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda