Jak se orientovat v Praze – mapu už nebudete potřebovat
Ačkoli Praha patří k poměrně přehledným metropolím, občas není vůbec těžké se v ní ztratit. A to i pro rodilé Pražáky. Jak se tedy vyznat v číslování domů, ve výstupech z metra nebo v ulicích či mostech? Prozradíme v tomto videu.
S námi už nebudete muset při procházení Prahou koukat do mapy!
Číslování domů
Některé pražské ulice jsou dlouhé, a tak je těžké odhadnout, na kterém konce bude které číslo. Přemýšlíte, zda v Korunní najdete dům s číslem 10 blíž náměstí Míru, nebo Floře? Odpověď je jednoduchá – v Praze se domy číslují ve směru od Vltavy. A tak číslo 10 bude blíž „Míráku“.
A co když je ulice s Vltavou rovnoběžná? Pak se čísluje podle toku řeky. Například číslo 5 v Italské ulici najdete u Vinohrad, nikoli u Žižkova.
Ulice versus náměstí
S číslováním je ještě jeden problém. Je totiž třeba vědět, zda se v adrese jedná o číslo popisné nebo orientační. Na červených tabulkách najdete popisné, na modrých orientační. V ulicích jdou orientační čísla „cikcak“ – sudá na pravé straně, lichá na levé.
Ale pozor! Na náměstích je číslování jinak. Orientační čísla jdou za sebou, ne „cikcak“, a číslování se začíná od hlavní budovy náměstí (např. radnice) doprava, po směru hodinových ručiček. Výjimkou je v Praze Václavské náměstí, kde se čísluje stejně jako v ulicích.
Kde najít kterou ulici
Praha má skoro 8 tisíc ulic a zapamatovat si všechny je nemožné. Ale existují vodítka, podle kterých lze uhádnout, v jaké čtvrti daná ulice je. V některých oblastech se ulice pojmenovávají všechny podle jednoho klíče. Například ulice ve Smíchov City ponesou jména významných žen, na Vinohradech jsou ulice podle západních států nebo podle českých řek či přírodních oblastí, na Zahradním městě se ulice pyšní jmény stromů a květin, Barrandov má ulice pojmenované po prvorepublikových hercích atd.
Řada hlavních ulic v Praze je pojmenována podle směru, kterým vedou – například Plzeňská, Strakonická, Ústecká, Horoměřická, Bělohorská a další.
Jak se vyznat v metru
Jak vylézt z metra tam, kde potřebujete, zvláště na místech, kde je východů víc? Je to jednoduché – všechny východy jsou označené písmenem E a číslem. První výstup vpravo je vždy E1 a další čísla pokračují proti směru hodinových ručiček. Kterým „výlezem“ se máte vydat, vám například prozradí mapy.cz nebo nejrůznější aplikace s jízdními řády.
Jak je to s mosty
Vltavu můžete v centru Prahy překonat devíti mosty. Ale ruku na srdce – dokážete říct, jak se jmenují nebo jak jdou za sebou? Na to existuje jednoduchá mnemotechnická pomůcka, věta „Žába plavala jako labuť, která měla černou špinavou hlavu“. Začáteční písmena slov v ní napoví jména mostů – Železniční, Palackého, Jiráskův, Legií, Karlův, Mánesův, Čechův, Štefánikův, Hlávkův.
Myslíte si, že se v Praze orientujete dobře, nebo se také občas ztratíte? A pomohou vám k lepší orientaci tipy z našeho videa? Napište nám to - spolu se svým skóre z našeho testu - do komentářů!
00:00 Vyznejte se v Praze
01:09 Jak ulice přišly ke svým číslům
02:16 Popisné versus orientační
03:00 Výjimka pro náměstí
04:10 Jak najít ulici podle názvu
06:58 Jednoduché výstupy z metra
08:40 Jak se naučit jména mostů
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda