Luxusní vily na Vinohradech – luxus i kontroverze
Vinohrady patří k nejžádanějším a také nejkrásnějším pražským lokalitám. A zdejší vilová čtvrť skrývá architektonické perly, ve kterých by nejspíš chtěl bydlet každý. Většina z nás ovšem o něčem takovém může kvůli astronomickým cenám zdejších domů jen snít.
My vás v tomto dílu seriálu Žít Prahu alespoň zavedeme k vilám, které na Vinohradech rozhodně stojí za vidění.
Vila Františka Pokorného, Dykova 4
Majitel čokoládovny František Pokorný svou profesi nezapřel ani na fasádě své vily. Zdobí ji totiž prvek připomínající tabulku čokolády.
Librova vila, Hradešínská 32
Nadějný prvorepublikový architekt František Albert Libra za svůj život stihl ve zdejší čtvrti navrhnout 16 rodinných domů a 17 dvojdomů, jež tvoří tzv. Kolonii Svoboda. A také si postavil vilu, která ukrývá i hudební pokoj, v němž jako talentovaný violoncellista pořádal koncerty pro sousedy.
Kotěrova vila, Hradešínská 6
Kousek od Librovy vily stojí dům dalšího ze slavných architektů – Jana Kotěry. Jeho styl ovlivnil celou řadu následovníků včetně Josefa Gočára. Ačkoli jsou Kotěrovy stavby ve srovnání s Librovými méně zdobné, skvěle se ve zdejší čtvrti doplňují.
Kolbenova vila, Hradešínská 1
Vile průmyslníka Emila Kolbena se díky její barvě také přezdívalo Červená vila – ovšem dnes už po této barvě není ani památky. Stavbu čeká v nejbližší budoucnosti rekonstrukce, plánované je zde vybudování Kolbenova archivu či knihovny s výstavním prostorem.
Dvojdům bratří Čapků, Bratří Čapků 28, 30
V levé části tohoto dvojdomu bydlel Josef, v pravé pak Karel. Každý pátek se ve vile scházeli legendární Pátečníci. V Karlově půli je plánováno muzeum, jež má být zpřístupněno v roce 2026 a ve kterém můžete vidět třeba křeslo, jež bylo určeno pro T. G. Masaryka.
Šalounova vila, Slovenská 4
Ve vile slavného sochaře Ladislava Šalouna najdete mimo jiné i Slováckou jizbu, kde se každou neděli setkával s předními umělci, tzv. Nedělníky. Severní část vily využívá Akademie výtvarných umění, další část poskytuje prostory pro semináře, terapie, coworking či bodywork.
Komplex domů Iva Rittiga, Benešovská 18
Komplex dvou vil, které doplňuje třeba tenisový kurt, podzemní garáže nebo krytý bazén a je obehnaný třímetrovou zdí, patří kontroverznímu podnikateli Ivu Rittigovi. Bezpochyby se jedná o největší „sídlo“ na Vinohradech.
Vila Vladimíra Slavíka, Benešovská 38
Vila, která patřila rektorovi Univerzity Karlovy prof. Slavíkovi, byla za minulého režimu zabavena. I když byla po revoluci vrácena, neshody mezi spoluvlastníky vyústily v roce 2011 v prodej domu. Od té doby vila chátrá a odpověď na otázku, co s ní nový vlastník zamýšlí, nikdo nezná.
Polorozbořená vila, Na Šafránce 12
Jednu z vil architekta F. A. Libry v roce 2013 za podivných okolností Praha 10 prodala za pouhých 16 milionů korun. Po pěti letech k chátrajícímu domu dorazily bagry (podle tehdejšího majitele „omylem“) a začaly s demolicí. Úřady naštěstí zasáhly, nicméně z domu zbylo pouhé torzo. Co bude s vilou dál, není tak úplně jisté. Nový vlastník – společnost Nosta Herz – své plány zatím zcela neodtajnil.
Jak se vám vinohradské vily líbí? A která další místa podle vás na Vinohradech stojí za vidění? Dejte nám vědět do komentářů!
00:00 Ikonické vily na Vinohradech
01:13 Vila Františka Pokorného
01:36 Librova vila
02:24 Kotěrova vila
02:48 Kolbenova vila
03:32 Dvojdům bratří Čapků
04:32 Šalounova vila
05:44 Komplex domů Iva Rittiga
06:28 Vila Vladimíra Slavíka
07:36 Polorozbořená vila
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda