Parkovací chaos – pravda o parkování načerno
Modré zóny měly pomoci s parkováním v Praze. Ovšem panuje v nich takový chaos, že nevyřešily prakticky nic. Kdo si parkování v nich platí, stejně každý večer hledá místo, kam auto odložit. Velkým tématem je pak parkování načerno. Proč modré zóny nahrávají nepoctivcům? Na to jsme se zaměřili v tomto dílu seriálu Žít Prahu.
Jak je to v Praze s parkováním načerno? Tohle o něm nejspíš nevíte:
• S placením za parkování si především v centru láme hlavu málokdo – například na Praze 1 parkuje načerno každé čtvrté auto.
• Městští strážníci, kteří mají kontrolu parkování v kompetenci, vzhledem ke svému počtu a řadě dalších povinností nemohou všechna neoprávněně zaparkovaná vozidla odhalit. Oproti roku 2012, kdy strážníkům přibyly nové úkoly, klesl počet odtahů takových aut o polovinu a počet botiček dokonce o dvě třetiny.
• Monitorovací auta, která brázdí Prahu, také nestihnou projet všechny dotčené ulice častěji než 1krát denně (a některé nestíhají vůbec). Zajímavostí je, že auto nezvládne monitorovat vozidla stojící například na chodníku nebo parkující na zákazu.
• Za zmínku stojí i fakt, že parkování se neřeší u vozidel s cizí SPZ – naši úředníci nejsou zatím schopni propojit se se zahraničními registry a poslat hříšníkům pokutu. Zajímavé je, že naopak to ve spoustě států funguje…
• Polovina řidičů pokutu na neoprávněné parkování nikdy nezaplatí. Magistrát nemá kapacitu dlužné částky vymáhat, a tak po 3 letech dojde k promlčení pokut. I z tohoto důvodu se pokuty a jejich vymáhání přesunuly od 1. července 2024 na městské části.
Tak co na tento parkovací chaos říkáte? A máte nějaký nápad, jak by se parkování načerno dalo vyřešit? Dejte nám vědět do komentářů!
00:00 Parkování načerno v Praze
00:40 Smutná realita Prahy 1
01:06 Příliš povinností pro strážníky
02:07 Jak je to s monitorovacími auty
03:18 Platit, nebo neplatit pokutu?
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda