Realitní makléři – opravdu jsou tak hrozní, jak se říká?
Jsou arogantní, nic pořádně neumí a jen chtějí z lidí vytáhnout peníze. Asi tak by se dal shrnout názor spousty lidí na realitní makléře. Jak je to ale doopravdy? Na to jsme se zaměřili v tomto dílu seriálu Žít Prahu.
V současnosti působí v České republice asi 9 tisíc „realiťáků“. A rozhodně není možné je všechny házet do jednoho pytle. S jakými typy realitních makléřů se můžete setkat?
Realitní makléři tělem i duší
Tahle skupina „realiťáků“ dělá svou práci srdcem. Často se jedná o bývalé zaměstnance, kteří byli špičkami ve své profesi, jen jim nesedlo korporátní prostředí nebo toužili po větší svobodě – a realitní trh byl pro ně příležitostí, jak znovu začít. S takovými je opravdu radost spolupracovat.
Makléři na půl plynu
Pravděpodobně nejpočetnější skupinou makléřů jsou ti, kteří berou reality jako přivýdělek k jinému zaměstnání nebo se své práci věnují jen tak napůl a užívají si volného času. Určitě mezi nimi budou i dobří „realiťáci“, nicméně i na tady platí to, co v jiných oblastech – není možné být špičkou, pokud se své práci nevěnujete naplno.
Realiťáci pro peníze
Nejvíce špatných zkušeností pak mají lidé s makléři, kteří se pro realitní trh rozhodli jen s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí. Naštěstí takových stále ubývá – konkurence je dnes obrovská, a tak není nijak jednoduché si pořádně vydělat. I proto se řada z nich raději začala orientovat na jiná odvětví.
Nejvíce lidé vnímají nedostatky realitního makléře, když shánějí nemovitost ke koupi. „Realiťák“ jim často buď nesdělí nějakou zásadní informaci, nebo se i přes podepsanou rezervační smlouvu nakonec domluví s jiným klientem.
A co vlastně dělat, aby vám neutekla vysněná nemovitost?
- Vsaďte na dobrý vztah s makléřem – bude si vás lépe pamatovat a přátelskému klientovi dá často přednost.
- Ptejte se, ptejte se, ptejte se – stojí před vámi vážné rozhodnutí, k němuž potřebujete co nejvíc informací. Pokud makléř na některou z otázek neumí odpovědět, požádejte ho o doplnění.
- Projevte zájem co nejdříve – pokud o danou nemovitost opravdu stojíte, pak neotálejte a dejte makléři vědět. Domluvte se na datu podpisu rezervační smlouvy, ať zvýšíte své šance na úspěch.
A jaké zkušenosti máte s realitními makléři vy? Chtěli byste k tomuto „živočišnému druhu“ ještě něco doplnit? Napište nám do komentářů!
00:00 Pravda o realitních makléřích
01:01 Makléři, se kterými chcete spolupracovat
01:29 Makléři jen tak napůl
01:59 Makléři jen pro peníze
02:38 Špatné zkušenosti při koupi
03:06 Jak získat vysněnou nemovitost
04:30 Reality jako poslání
Vážíme si vaší podpory, díky!
Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda